Katalüsaator

Katalüsaator on auto heitegaasisüsteemi element, mille eesmärk on alandada mootorsõiduki mootoris toimuva põlemisprotsessi kõrvalsaadustest põhjustatud keskkonnakahjulike saasteainete hulka heitgaasides. Katalüsaator on kohustuslik element kõikides tänapäeva autodes.
Element on paigutatud kas vastuvõtutorule või kohe peale seda. Katalüsaatori korpuses asub keraamiline kärgjas konstruktsioon, mille peale on kantud õhuke kiht plaatinaroodilist sulamit. Mootoris lõpuni mitte põlenud jäägid, puutudes kokku katalüütilise pinna kihiga, hapenduvad. Reakstiooni tagajärjel eraldub soojus, mis soojendab katalüsaatorit ja sellega seoses aktiviseerub hapendumise reaktsioon. Lõpptulemusel omavad väljuvad heitgaasid CO2 konsentratsiooni, mis vastab EL-i normidele.
Ühesõnaga  katalüsaatorid (katalüütilised neutralisaatorid) on mõeldud heitegaaside puhastamiseks, kahjulike ainete seostumiseks hapenduse teel.
Katalüsaatorit kahjustavad:

  • Etüleeritud või ebakvaliteetne bensiin
  • Küttesüsteemi “väär”loputamised
  • Õli või jahutusvedelik, mis satub põlemiskaamerasse ning vastavalt katalüsaatorisse
  • Ülerikastatud küttesegu, mis on tekkinud vigase mootori süsteemi tõttu
Nende tõttu kaotab katalüsaator oma funktsionaalsuse ja väheneb auto võimsus. Sellepärast soovitatakse vahetada katalüsaatorit iga 100 000km järel, sõltumata selle töökusest.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Autotulede reguleerimine ning vahetus

Rehvirõhu kontrollimine

Auto restaureerimine